Providing you the best range of gulmohar flower seeds, yellow kaner flower seeds, red kaner flower seeds and areca palm seed with effective & timely delivery.
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 500 g |
| Type | Natural |
| Packaging Type | PP Bag |
| Brand | Flare |
| Usage/Application | Agriculture |
| Shelf Life | 12 Months |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 1 kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Type | Natural |
| Brand | FLARE SEEDS |
| Usage/Application | Plantation |
| Shelf Life | 12 MONTHS |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 2000 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 500 g |
| Packaging Type | PP Bag |
| Type | Natural |
| Brand | flare seeds |
| Usage/Application | Plantation |
| Shelf Life | 12 months |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
Red kaner plant. Seeds are of very good quality and high germination rate. easy to grow and care long lasting plants give lots of flowers. Kaner is a rapidly growing evergreen, rounded shrub or small tree native to Europe and Asia. It grows to heights between 6.5' and 19.5' tall and 6' to 10' wide. Its large size makes it an ideal choice for use as a screening plant, or in the back of a border. It prefers full sun to partial shade and well-drained and fertile soil, although it is adaptable to many soil conditions. This plant blooms in late spring to late summer and it comes in a variety of flower colors. It is intolerant of low temperatures at or below 0 degrees and may be damaged by cold winters. Prune back frost-damaged and dead branches once winter passes. Conduct regular prunings light of the shrub to improve shape after flowering in the late summer to early fall. This plant can also be grown in a container that is moved indoors for the winter or as a houseplant. Insects, Diseases, and Other Plant Problems: No serious problems. Aphids, caterpillars mealybugs and scale are occasional pests. Armillaria, leaf spot, and sooty mold occasionally occurs.
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Variety | RVG 202 |
| Color | Brown |
| Type | Natural |
| Type Of Seed | Natural |
| Packaging Size | 1 kg |
| Packaging Type | Loose |
| Moisture | 8 % |
| Shelf Life | 1 Year |
Minimum order quantity: 1 Kg
Hemant Sharma (CEO)
Master Mind
Ground Floor Hall, House No 3020/222, Chandra Nagar, Tri Nagar
New Delhi - 110035, Delhi, India